Hall of Fame

Class of 1993

Name Sport
Aleks Mihailovic full bio Aleks Mihailovic Men's Soccer
Alexander Brest full bio Alexander Brest Benefactor
Ann Morton full bio Ann Morton Volleyball
Artis Gilmore full bio Artis Gilmore Men's Basketball
Brad Negaard full bio Brad Negaard Rowing
Donnie Hammond full bio Donnie Hammond Men's Golf
James Ray full bio James Ray Men's Basketball
Keith Watson full bio Keith Watson Men's Tennis
Otis Smith full bio Otis Smith Men's Basketball
Roger Strickland full bio Roger Strickland Men's Basketball
Rollie Rourke full bio Rollie Rourke Athletics Director, Men's Golf Coach, Basketball Coach
Tom McMillan full bio Tom McMillan Baseball

 

Class of 1994

Name Sport
Bill Kastelz full bio Bill Kastelz Special Recognition
Carl Swisher full bio Carl Swisher Benefactor
Chuck Brendler full bio Chuck Brendler Men's Basketball
Erine Carr full bio Erine Carr Baseball
Joe Williams full bio Joe Williams Men's Basketball Coach
Rex Morgan full bio Rex Morgan Men's Basketball

 

Class of 1995

Name Sport
Doug Milne, Sr. full bio Doug Milne, Sr. Benefactor
Peggy Phillips full bio Peggy Phillips Volleyball/Softball
Ralph Tiner full bio Ralph Tiner Men's Basketball
Rich Katz full bio Rich Katz Baseball
Rick Shannon full bio Rick Shannon Men's Soccer/Baseball
W.W. Gay full bio W.W. Gay Special Recognition
Walt Dunbar full bio Walt Dunbar Special Recognition

 

Class of 1996

Name Sport
Ash Verlander full bio Ash Verlander Benefactor
Bill Jurgens full bio Bill Jurgens Rowing
Bill Nimnicht full bio Bill Nimnicht Benefactor
Dick Pruet full bio Dick Pruet Men's Basketball
Guy Ezzell full bio Guy Ezzell Baseball
Jay Solomon full bio Jay Solomon Special Recognition
Tom Bradley full bio Tom Bradley Baseball Coach
Vaughn Wedeking full bio Vaughn Wedeking Men's Basketball

 

Class of 1997

Name Sport
Joanna Zayac full bio Joanna Zayac Volleyball/Softball
Pat Williams full bio Pat Williams Benefactor
Tim Tyler full bio Tim Tyler Rowing Coach

 

Class of 1998

Name Sport
David Kane full bio David Kane Men's Soccer
Gene Mendes full bio Gene Mendes Baseball
Jim Kane full bio Jim Kane Men's Soccer
Tom Donahoo full bio Tom Donahoo Benefactor

 

Class of 2008

Name Sport
Chad Oliva full bio Chad Oliva Baseball
Dee Brown full bio Dee Brown Men's Basketball
Gisela Anderson full bio Gisela Anderson Volleyball
Jim Kirkland full bio Jim Kirkland Men's Basketball
Micah Ross full bio Micah Ross Men's Basketball/Football
Rod McIntyre full bio Rod McIntyre Men's Basketball

 

Class of 2009

Name Sport
Bill Jackson full bio Bill Jackson Baseball/Men's Soccer
John Petrakis full bio John Petrakis Rowing
Mike Patrick full bio Mike Patrick Special Recognition
Monique Tubbs full bio Monique Tubbs Track & Field
Tommy Swindell full bio Tommy Swindell Football

 

Class of 2010

Name Sport
Andrea Pressley full bio Andrea Pressley Track & Field
Judson Harris full bio Judson Harris Director of Athletics
Maurice Roulhac full bio Maurice Roulhac Men's Basketball
John Sessions full bio John Sessions Special Recognition
Tom Wasdin full bio Tom Wasdin Men's Basketball

 

Class of 2011

Name Sport
Frances Kinne full bio Frances Kinne Special Recognition
Ernie Fleming full bio Ernie Fleming Men's Basketball
Gus Bell full bio Gus Bell Baseball
Jack Lamabe full bio Jack Lamabe Baseball
Joanne Roberts full bio Joanne Roberts Women's Golf

 

Class of 2012

Name Sport
Hurley Haywood full bio Hurley Haywood Special Recognition
Marit Foss full bio Marit Foss Women's Soccer
Paul Runge full bio Paul Runge Baseball
Pembrook Burrows full bio Pembrook Burrows Men's Basketball
Tara Burton full bio Tara Burton Volleyball

 

Class of 2013

Name Sport
Rocky Rausch full bio Rocky Rausch Baseball, 1974-77
Frank Barker full bio Frank Barker Men's Basketball, 1948-50
John Harrison full bio John Harrison Special Recognition
Kristen Negaard O’Brien full bio Kristen Negaard O’Brien Rowing
Linj Shell full bio Linj Shell Football, 1999-02

 

Class of 2014

Name Sport
Natasha Harvey full bio Natasha Harvey Track & Field
Russell Knox full bio Russell Knox Men's Golf
Gene Martineau full bio Gene Martineau Men's Basketball
Debbie & Fred Pruitt full bio Debbie & Fred Pruitt Benefactors
Kat Sungy full bio Kat Sungy Women's Basketball 2000-03
Nellie the Dolphin full bio Nellie the Dolphin Special Recognition



Class of 2016

Name Sport
Stine Kloster full bio Stine Kloster Women's Soccer
Josh McGregor full bio Josh McGregor Football
Daniel Murphy full bio Daniel Murphy Baseball
Ben Smith full bio Ben Smith Men's Basketball